top of page

Sonbahar Depresyonu

Güncelleme tarihi: 24 Eyl 2022


Sonbahar yorgunluğu neden olur?


Her sene sonbahar döneminde biraz depresif hissediyorsanız bunun nedeni sonbahar depresyonu olabilir. Çok da önemli değil demeyin kendinizi dinlemenizde fayda var.

Belki de giriyorsunuz fakat farkına bile varmıyorsunuz. Pek tabii bunun zamanı mı olur diye de düşünebilirsiniz. Fakat istatistikler, mevsim değişikliklerinde özellikle de sonbahara girişte depresif duygu durumunun artma olasılığının oldukça fazla olduğunu kanıtlar nitelikte. Yani duygu durumundaki iniş çıkışların normal olduğunu kabul etmekle başlayıp, bunun geçici olduğuna inanmak gerekiyor. Günlük sorunlar veya kronikleşen problemler bu aylarda adeta hortlarcasına size usulca yaklaşabilir ama korkmayın. Bir nevi gökyüzündeki retro etkisi gibi de düşünebilirsiniz. Geçici... Ama yine de bu konuda bir profesyonel desteği almak en doğrusu.


Yaz tatili rehavetinin son bulması, havaların serinlemesi, biyolojik olarak bir değişikliğin olacağı hissiyatı, güneşin erken batması bile aslında bizi etkileyen unsurlar arasında olduğu söyleniyor. İşlerin yoğunlaşması ve artan stres de bir başka etken tabii...


Peki Sonbahar Depresyonuna ne iyi gelir?


Bu değişikliğe alışmaya çalışmak için spor yapmak ve bize iyi gelen şeyleri yapmamız gerektiğini söyleyen uzmanlar; en önemlisinin de kendimizi mutlu edecek ekstra efor göstererek bu duygu durumundan kolayca sıyrılabileceğimizi söylüyor.


Ama bizim tavsiyemiz sonbahar depresyonuna girdiğinizi hissediyorsanız veya girdiğini düşündüğünüz yakınlarınız varsa çiçek veya bitki hediye etmek iyi bir fikir olabilir. Sonbaharın renkli, enerji veren renk skalasından tasarlanmış harika bir buket ya da tüm canlılığı ile göz kırpan bir bitki, şifa kapılarını aralayabilir. Sonbaharın getirdiği muhteşem güzellikleri de görmenize / görmelerine yardımcı olabilir. Unutmayın çiçeklerin ve yeşilin iyileştirici ve mutluluk veren özellikleri var.


Her mevsimin ayrı güzelliği de yok mu zaten?

Yaşamak güzel, yaşamın güzelliklerini görmeye çalışmak ise bir hüner. Sonbaharda ağaçlardan düşen yaprakların yeniden yeşereceğinin verdiği umudu ve mutluluğu görebilmek dileği ile...41 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


rosa-nigrum-whatsaap-siparis-hatti.png
bottom of page