top of page

Kraliçe'nin Ardından: II. Elizabeth'in Çiçek Sevgisi

Güncelleme tarihi: 11 Eyl 2022
Tahtta en uzun süre kalan II. Elizabeth 96 yaşında hayata gözlerini yumdu. 70 yıl tahtta kalabilen, hükümdarlığını en uzun süre koruyan ilk kadın olarak tarihe geçti. Başarıları, kimi zaman başarısızlıkları, monarşiye bağlılığı ile bir dönem onunla birlikte kapandı. Onun hayatını beyaz perdeye gerçeğe en yakın şekilde taşıyan Netflix serisi The Crown bugünlerde mutlaka izlenmeli.


Birleşik Krallık’ta törenler sürerken, doğumu, yaşamı, ölümü ile tüm dünyaya damgasını vuran ve tanınmaya değer bu güçlü karakterin çiçek sevgisinden bahsetmek istedik bu yazıda...


Herkesin bildiği gibi renkler onun için çok önemliydi. Rengarenk ve ölçülü kıyafetleri, kusursuz mücevherleri, abartıdan uzak görüntüsünü en çok çiçekler ile tamamladığını görüyoruz. Her özel günde / kutlamada elinde mutlaka bir çiçek buketi ile objektiflere yakalanması sizce bir tesadüf olabilir mi? Cevabı kesinlikle hayır. Çiçeğin pozitif enerjisini kullanmayı ustaca başaran bir hükümdardı o... Birleştirici etkisi ise çoğunlukla halktan ona sunulan bir bukette saklıydı.


Kraliçe’nin çiçeklere olan düşkünlüğünü sadece törenlerde görmekle kalmıyordu sevenleri. Kraliçe’nin, zamanını geçirmekten büyük keyif aldığı dillere destan bir çiçek bahçesi de vardı. Toprakla uğraşmayı, çiçek yetiştirmeyi çok seviyordu. Muhtemelen çiçeklerin iyileştirici etkisi onun için de bir çeşit terapiydi. Kim bilir?


Kraliçe II. Elizabeth her zaman çiçeklerle olmayı severdi. Ki 1947'de evlenirken elinde tuttuğu gelin buketi ile başlayan çiçek yolculuğu ölümüne dek sürdü. Yalnızca Kraliçe için değil, Kraliyet Ailesi için de mutluluğu ifade etmek bir yana acıyı ifade etmenin diğer bir yolu da çiçekti. Bunu en iyi anlatan sahne Lady Diana’nın ölümünde Buckingham Sarayı’nın adeta çiçek denizine dönmesiydi. Şimdi de benzer görüntülerin Kraliçe için de yaşanması bekleniyordu ki, pek de görüşmedikleri bilinen iki kardeş ve eşleri uzun süredir ilk kez bir arada çiçekler önünde görüntü verdi. Çünkü saygı ve acıyı tarif eden daha iyi bir yol belki de yoktu...


Zambaklar / Lilyumlar onun en sevdiği çiçek olduğu biliniyor. Kraliçe’nin anısına Rosa nigrum.’un koleksiyonlarından seçtiğimiz seriyi burada bulabilirsiniz.
463 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


rosa-nigrum-whatsaap-siparis-hatti.png
bottom of page