top of page

Back to School - Okula Dönüş

Güncelleme tarihi: 12 Eyl 2022Son yıllarda ailelerin paylaştığı viral videolar epey meşhur oldu. Okulların başladığı gün dans eden ebeveynler, kutlamalar, partiler daha sayılabilecek onlarca rutin saymak mümkün.


Peki Back to School nedir? Aileler bu dönem neden bu kadar mutlu?


İşin aslı çocukları ile ilgilenmek doğru ve iyi bir ebeveyn olmak adına çok sayıda kitaplar ve bilinç seviyesinin yükselmesi vb. nedenler ile, bu devrin ebeveynleri çokça ilgili olduğu söylenebilir. Fakat belki de bu kadar ilgi ve uyaran ile büyümeyen bir neslin alışkın olmadığı bu yoğun aktiviteli 3 ay onlara hayli yorucu geliyor ve okulun açılacağı gün için adeta şafak sayıyorlar.

Çocuklar için ise muhteşem eğlenceli, bol özlem gidermeli bu tatil dönemi çoğunlukla bir cennet... Yani onların gözünden baktığımızda durum tam tersi bir hal almakta. Ebeveynler için özgürlüğün anahtarı olarak tasvir edilen o gün, çocuklar açısından epey zor olabilir. Yeniden okul disiplinine girmek, aileden uzaklaşmak onlar açısından alışılması pek de kolay sayılmaz.


Peki çocukları okula başlama psikolojisine nasıl hazırlamalıyız?


Öncelikle çocuklarımızı anlamaya çalışmak ve onları anladığımızı hissettirmenin çok önemli olduğu söyleniyor. Değişen rutinlere karşılık istenmeyen bir tepkinin oluşmasının doğal olduğunu kendimize sık sık hatırlatmak, bu sürecin uzun da olsa geçeceğini unutmamak da gerekiyor. Okula başlangıç sürecine yumuşak bir geçiş yapılmasını da öneren pedagogların aynı zamanda okul başlangıç tarihine yakın, çocukları psikolojik açıdan hazırlanmasının altını çizmekte.


Özellikle ebeveynlerin okulların açılmasına gösterdikleri aşırı büyük mutluluk tepkileri çocuklarınızı üzmek ile birlikte, istenmediğini düşünmesine neden olabileceği yönünde. Bu sebeple büyük ebeveyn tepkilerinden sakınılmalı. Ayrıca okulların açılmasına yakın yorucu aktiviteleri kademeli olarak azaltmalı, okul saatlerine yumuşak bir geçiş yapacak uyku ve beslenme rutininize geçebilirsiniz. Okulu ve arkadaşlarını hatırlatacak kaliteli - kontrollü içerikler izletebilir, keyifli hatıralarını hatırlatabilir ve yeni okul dönemi için onu heyecanlandıracak sohbetler yapılmasını pedegoglar özellikle öneriyor.


Ayrıca okul ihtiyaçları alışverişini eğlenceli bir hale dönüştürerek, çocukları da bu alışverişlere dahil etmeniz onu heyecanlandırarak okulun açılacağı güne iple çekmesine yardımcı olabilir.


Son olarak bu yıl, onun adına özel göndereceğiniz Rosa nigrum. Back to School koleksiyonundan bir hediye seçerek onu özel ve değerli hissettirebilirsiniz. Düşünsenize daha çocuk yaşta belki de ilk kez adınıza gelen yeni okul dönem tebriği ve ne kadar çok sevildiğinizi anlatan sıcacık bir not sizi de mutlu etmez miydi?
62 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


rosa-nigrum-whatsaap-siparis-hatti.png
bottom of page