- Müşteri Memnuniyeti -

Rosa nigrum olarak öncelikli hedefimiz müşteri memnuniyetini sağlamaktır. Bu amaca ulaşmak ve size mükemmel kalitede ürün / hizmet sunmak istiyoruz. Bu ankete katılarak vereceğiniz katkı, size verdiğimiz hizmeti yeni noktalara taşıyacaktır. Bu nedenle hakkımızdaki düşüncelerinizi bilmek istiyoruz. Değerli görüşlerinizi bekliyoruz.
 Siparişini Şimdi Değerlendir 
Size gelen çiçeği beğendiniz mi?Daha iyi olabilirdiTamamdirHarikaÇok iyiMükemmelSize gelen çiçeği beğendiniz mi?
Rosa nigrum'u yakınlarınıza tavsiye eder misiniz?HayırEmin DeğilimOlabilirEvetKesinlikleRosa nigrum'u yakınlarınıza tavsiye eder misiniz?
Satış danışmanından memnun kaldınız mı?Hiç memnun kalmadımFena değildiDaha iyi olabilirMemnun kaldımÇok memnun kaldımSatış danışmanından memnun kaldınız mı?
Teslimat görevlisinden memnun kaldınız mı?Daha iyi olabilirdiTamamdırHarikaMemnun kaldımÇok memnun kaldımTeslimat görevlisinden memnun kaldınız mı?

Görüşleriniz için teşekkür ederiz!

Rosa nigrum Müşteri Memnuniyet Raporu

 

Müşteri memnuniyetini nasıl ölçeriz?

İstanbul ve Ankara’daki Mağazalarımız'dan teslim, rosanigrum.com Online Shop, Instagram Shop, Whatsapp ve 0216 323 6016 - 0532 202 0389 numaralı telefonlardan alınan siparişler sonrası ekibimiz düzenli aralıklarla müşterilerimizden şu üç derecelendirmeden birini yanıtlamaları istenir: Harika. Tamamdır. Daha iyi olabilirdi.

Belirli tarih aralıkları boyunca alınan bu değerlendirmeler, yüzdelik değere dönüştürülerek müşteri memnuniyeti skoru belirlenir.

Rosa nigrum için her müşteri etkileşimi daha iyi olmak için bir fırsattır.

Nihai hedefimiz %100 müşteri memnuniyetidir!
 

rosa-nigrum-whatsaap-siparis-hatti.png